دیجی دو
blank

آشنایی با سیستم عامل macOS جدید اپل به نام موهاوی

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

آشنایی با سیستم عامل macOS جدید اپل به نام موهاوی

شرکت اپل در جریان کنفرانس WWDC 2018 خود تصمیم گرفت سیستم عامل دسکتاپی جدید macOS را تحت عنوان موهاوی رونمایی کند. سیستم عاملی که قابلیت های متعددی چون حالت تاریک، قابلیت چت تصویری گروهی با فیس تایم و چندی دیگر اشاره نمود.

به گفته کریگ فدریچی مدیریت قسمت نرم افزاری اپل این سیستم عامل بروزرسانی کاملی برای macOS است و قابلیت متعددی را به کاربران Mac ارائه می دهد. یکی از ویژگی بارز این نسخه Dark Mode یا حالت تاریک نام دارد. همانطور که از نام پیداست بوسیله حالت تاریک افراد قادرند محیط دسکتاپی خود را به رنگ تیره درآورده تا موجب آسیب رسیدن به چشم ها نشود.

به گفته اپل برنامه های پیش فرضی چون Mail، Messages، نقشه، تقویم و Photos از این قابلیت پشتیبانی به عمل می آورند. نام سیستم عامل برگرفته از صحرایی در نوادا-کالیفرنیا بوده و عنوان جذابی می باشد. با قابلیت Dynamic Desktop افراد شاهد تغییرات ظاهری طراحی دسکتاپ در طول روز هستند. دیگر ویژگی Desktop Stacks نام داشته و در جهت دسته بندی فایل ها و هر موضوع براساس نام موردنظر به کار گرفته می شود.

blankبا Gallery View افراد می توانند تصاویر را همانند Photos گوگل تماشا کنند و به کمک macOS جدید قابلیت ویرایش تصاویر نیز ممکن شده است. به کمک ابزار ثبت تصویر در macOS جدید افراد حتی قابلیت فیلمبرداری نیز دارند. با قابلیت Continuity که ویژگی Continuity Camera به آن افزوده شد، می توان با آیفون یک عکس را گرفته و به سیستم دسکتاپی ارسال کرد تا در اسناد به کار گرفت.

با بخش Apple News می توانید از اخبارهای روز در هر زمینه ای با خبر شوید و نخستین بار دو سال قبل شاهد آن بودیم و حال بهبود یافته است. با این اپ برنامه های Home و Voice Memos نیز در macOS قابل مشاهده است.

سیستم عامل جدید شرکت اپل قابلیت های محافظتی بهتری پیدا کرده و به نوعی امنیت بیشتری توسط اپل برای آن در نظر گرفته شد. با قابلیت Intelligent Tracking Preventionدر مرورگر سافاری مانع از پیگیری بدون اطلاع کاربر  کلید‌های لایک یا اشتراک‌گذاری و ویجت‌های کامنت‌گذاری می شود.

blankویژگی های مختلفی در macOS موهاوی وجود داشته که هر یک تجربه کاربری بهتری را برای کاربران سیستم عامل دسکتاپی اپل رقم می زند. اپل در Mac App Store تغییراتی حاصل کرده که می تواند کاربری خوبی رقم زند. تاکنون فروشگاه اپلیکیشن مک از تب Featured، Top Charts و Categories برای پیدا کردن اپ جدید بهره می گرفت اما در مدل جدید تب Discover ، تب های Create، Work، Play و Develop را به دنبال دارد. گفتنیست در نسخه جدید فروشگاه اپ استور ویدئویی از پیش نمایش را آشکار می سازد.

بتای macOS 10.14 برای دریافت دردسترس بوده و توسعه دهندگان می توانند هم اکنون آن را دریافت کنند. اما بزودی کاربر عمومی نیز قادر به دریافت هستند و می توانند این سیستم عامل را در نسخه بتا دریافت کنند. شرکت اپل قصد داشته macOS را در آینده نزدیک یعنی تابستان ۲۰۱۸ دردسترس کاربران قرار داده و ابتدا باید فاز بتا سپری شود.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب