دیجی دو
فهرست مطالب
blank
زمان مطالعه : ۴ دقیقه

همان‌طور که می‌دانید، کلمه پرو اگر بعد از نام گوشی ای بیاید، دلالت بر بهتر بودن آن گوشی نسبت به نسخه اصلی دارد؛ در میان گوشی های سامسونگ، حرف اس نیز بر همین موضوع دلالت می‌کند و شما قطعا، گوشی‌ هایی با نام‌هایی مانند آ ۲۰ اس دیده‌اید. آ ۲۰ اس، همان‌طور که توضیح دادیم، نسخه بهتر از آ ۲۰ است، اما با این همه، رقابت تنگاتنگ قیمتی و سخت‌افزاری این دو گوشی، یعنی آ ۲۰ اس و آ ۲۰، انتخاب میان این دو را کمی سخت می‌کند. حال اگر شما، مانند برخی از کاربران نمی‌دانید، که از میان این دو گوشی کدام را انتخاب کنید، بهتر است، مقایسه این دو که در ادامه همین متن می‌آید را بخوانید.

blankنگاهی سریع به مشخصات سامسونگ گلکسی A20s با سامسونگ گلکسی A20

آ ۲۰ اس، تراشه Snapdragon 450 را با لیتوگرافی ۱۴ نانومتری دارد. این تراشه در کنار ۲، ۳ یا ۴ گیگابایت رم می‌آید. نمایشگر این گوشی از نوع IPS LCD با وضوح HD‌ و نرخ نوسازی ۶۰ هرتزی است. طراحی‌ای قدیمی، آ ۲۰ اس را همراهی می‌کند، که شامل قاب دوربین سه‌گانه می‌شود. این دوربین، سنسور اصلی ۱۳ مگاپیکسلی دارد. آ ۲۰ اس، انرژی مورد نیاز سخت‌افزار خود را از یک باتری لیتیم-پلیمری ۴۰۰۰ میلی‌آمپر ساعتی تامین می‌کند.

گوشی سامسونگ گلکسی A20، پردازنده Exynos 7884 با لیتوگرافی ۱۴ نانومتری را به عنوان مغز متفکر خود انتخاب کرده، که ۴ گیگابایت رم آن را همراهی می‌کند. پنل نمایشی سوپرآمولد بر روی قاب جلویی این گوشی دیده می‌شود، که وضوح HD‌ و رفرش‌ریت ۶۰ هرتزی را به کاربر خود ارائه می‌دهد. دوربین اصلی این گوشی از دو سنسور تشکیل شده و سنسور اصلی آن، حسگر ۱۳ مگاپیکسلی عریض است. باتری این گوشی هم مانند آ ۲۰ اس از نوع لیتیم-پلیمری بوده و ظرفیت ۴۰۰۰ میلی‌آمپر ساعتی دارد.

blankمقایسه طراحی سامسونگ گلکسی A20s با سامسونگ گلکسی A20

طراحی هر دو گوشی فوق‌الذکر، یکسان و قدیمی است. سامسونگ، پس از این طراحی به سراغ طراحی گوشی سامسونگ گلکسی M31 رفت و بعد از آن هم طراحی گوشی سامسونگ گلکسی A72 را برای گوشی های میان‌رده‌ای خود انتخاب کرد؛ در این میان، سامسونگ، از طراحی گوشی سامسونگ گلکسی M12 هم استفاده کرده. اینکه ۳ طراحی از طراحی این دو گوشی می‌گذرد، نشان از قدیمی بودن آن دارد. 

طراحی در پنل جلویی، به نفع آ ۲۰ تمام می‌شود؛ پنل جلویی آ ۲۰، حواشی کم‌تر و متوازن‌تری دارد و در پایین نمایشگر آن، مانند آ ۲۰ اس، حواشی با ضخامت بسیار زیاد نیامده‌اند. اینکه ۸۵ درصد از فضای پنل جلویی آ ۲۰ به نمایشگر آن اختصاص داده شده و نمایشگر آ ۲۰ اس فقط ۸۱.۹ درصد از فضای پنل جلویی را در دست دارد، به همین موضوع بهتر بودن طراحی پنل جلویی آ ۲۰ اشاره می‌کند.

قاب دوربین سه‌گانه آ ۲۰ اس به دلیل بیضی‌شکل بودن، خیلی ناخوشایند است؛ آ ۲۰ نیز قاب بیضی شکل دارد، ولی چون دو سنسور در این قاب حاضر هستند، قاب، کوچک‌تر و بهتر به‌نظر می‌رسد. ابعاد ۱۵۸.۴ در ۷۴.۷ در ۷.۸ میلی‌متری آ ۲۰، نشان از گوشی خوش‌دست‌تری دارند، با این‌که ابعاد ۱۶۳.۳ در ۷۷.۵ در ۸ میلی‌متری آ ۲۰ اس هم بد به‌نظر نمی‌رسند.

 فریم آ ۲۰ اس، مانند گوشی های شرکت اوپو در سمت راست خود، دکمه پاور را دارد و در سمت چپ، شامل کنترلرهای صدا می‌شود؛ ما معمولا، این دو مولفه را زیر هم و در سمت راست پنل می‌بینیم، به همین دلیل، طراحی آ ۲۰ که دقیقا، همین طراحی معمول دو مولفه در سمت راست است، بهتر به‌نظر می‌رسد. کلا، آ ۲۰ در زمینه طراحی، بهتر از نسخه اس خود است.

blankمقایسه نمایشگر سامسونگ گلکسی A20s با سامسونگ گلکسی A20

گوشی سامسونگ گلکسی A20s توسط نمایشگری از نوع IPS LCD‌ همراهی می‌شود و آ ۲۰، نمایشگری از نوع سوپرآمولد دارد. نمایشگرهای سوپرآمولد در زمینه مصرف انرژی و نمایش رنگ‌ها، عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهند. هر دو نمایشگر با وضوح HD‌ و نرخ نوسازی ۶۰ هرتزی آمده‌اند. نمایشگر آ ۲۰ با گوریلا گلس نسخه ۳ محافظت می‌شود، در حالی که نمایشگر آ ۲۰ اس، محافظی ندارد.

 تراکم پیکسلی آ ۲۰ نسبت به آ ۲۰ اس بیش‌تر است، زیرا با وجود رزولوشن یکسان ۷۲۰ در ۱۵۶۰ پیکسل، دو نمایشگر، دو قطر متفاوت دارند؛ برای نمایشگر آ ۲۰ تراکم پیکسلی ۲۶۸ پیکسل بر هر اینچ و قطر ۶.۴ اینجی ذکر شده‌اند، در حالی که نمایشگر آ ۲۰ اس، تراکم پیکسلی ۲۶۴ پیکسل بر هر اینچ و قطر ۶.۵ دارد.

blankمقایسه سخت‌افزار سامسونگ گلکسی A20s با سامسونگ گلکسی A20

تراشه آ ۲۰ اس از شرکت کوالکام با نام Snapdragon 450 لیتوگرافی ۱۴ نانومتری آمده؛ تراشه Exynos 7884 آ ۲۰ هم، محصول شرکت سامسونگ است و بر پایه لیتوگرافی ۱۴ نانومتری طراحی شده. در زمینه پردازش تک هسته‌ای، این پردازنده آ ۲۰ است، که بهتر به‌نظر می‌رسد، ولی در عملکرد چند هسته‌ای و کلا قدرت پردازشی، آ ۲۰ اس، خیلی بهتر است. 

در زمینه امور گرافیکی هم، آ ۲۰ اس نمره بیش‌تری می‌گیرد، ولی با این‌حال، اختلاف کمی با آ ۲۰ دارد. آ ۲۰ فقط و فقط در یک نسخه عرضه می‌شود و ۳۲ گیگابایت حافظه داخلی بیش‌تر ندارد، در حالی که آ ۲۰ اس، دارای سه نسخه است و نهایتا، ۶۴ گیگابایت حافظه داخلی به کاربر خود ارائه می‌دهد. در زمینه سخت‌افزار، آ ۲۰ اس، گوشی بهتری است.

blankمقایسه دوربین سامسونگ گلکسی آ ۲۰ اس با آ ۲۰

دوربین آ ۲۰ اس از یک ترکیب سه‌گانه پیروی می‌کند؛ دوربین اصلی این گوشی، متشکل از یک سنسور ۱۳ مگاپیکسلی عریض، یک سنسور ۸ مگاپیکسلی فوق عریض و یک سنسور ۵ مگاپیکسلی تشخیص عمق است. دوربین دو‌گانه آ ۲۰ هم از یک سنسور ۱۳ مگاپیکسلی عریض و یک سنسور ۵ مگاپیکسلی فوق عریض تشکیل شده.

دوربین‌های سلفی هر دو گوشی هم متشکل از سنسورهای ۵ مگاپیکسلی هستند. تفاوت‌های سخت‌افزاری، سبب تفاوت جدی‌ای‌ در عکس‌های سنسورهای ۱۳ مگاپیکسلی و عکس‌های دوربین سلفی نشده و این دو گوشی در زمینه دوربین‌ عملکردی نزدیک به هم دارند؛ حتی سنسور تشخیص عمق آ ۲۰ اس هم سبب برتری چشم‌گیری نشده. در زمینه عکس‌های سنسورهای فوق عریض، تفاوت میان دو دوربین آشکار می‌شود و فقط در این‌جا است، که می‌توانیم، حد فاصلی قائل شویم و بگوییم آ ۲۰ اس در این زمینه بهتر است. در کل، دو گوشی در زمینه دوربین، خیلی به هم نزدیک هستند.

نگاه کلی و جمع‌بندی نهایی

در کل، تفاوت‌های میان آ ۲۰ اس و آ ۲۰، خیلی جدی به‌نظر نمی‌رسند و فقط در زمینه سخت‌افزار است، که آ ۲۰ اس بهتر عمل می‌کند و نمایشگر که آ ۲۰، عملکرد بهتری در زمینه آن از خود نشان داده. به هر حال، اگر به دنبال سخت‌افزار بهتر هستید، آ ۲۰ اس گزینه بهتری است و اگر محتوای نمایشی برای شما اهمیت بیش‌تری دارد، آ ۲۰ را انتخاب کنید.