دیجی دو
پشتیبان ویندوز

چگونه از ویندوز بکاپ بگیریم؟

زمان مطالعه : ۶ دقیقه

آموزش نحوه Backup گرفتن در ویندوز

این روزها تکنولوژی بخش جدایی ناپذیر زندگی ما شده‌ است، دراین شرایط بکاپ گرفتن از اطلاعاتی که همه روزه در سیستم خود ذخیره می‌کنیم امر مهمی به شمار می‌رود، چرا که هر لحظه ممکن است اطلاعات ما بنا به دلایل مختلفی حذف شوند. در این شرایط اگر شما از اطلاعات خود بکاپ نداشته باشید از هیچ راهی نمی‌توانید آن‌ها را بازگردانید. بسیاری از افراد هستند که فکر می‌کنند Back up گرفتن در ویندوز نیازمند نصب نرم افزارهای پولی یا رایگان است. اما در اینجا می‌خواهیم روشی ساده‌تر را به شما آموزش ‌دهیم. پس در ادامه با ما همراه باشید تا بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای برای خرید نرم افزار، به راحتی بکاپ ویندوز بگیرید.

 بکاپ گرفتن در ویندوز

بک آپ ویندوز کار بسیار ساده ولی در عین حال با اهمیتی است، اما پشتیبان گیری با برخی نرم افزارها مناسب نیست، چرا که فقط نسخه بکاپ را از جایی به جای دیگر منتقل می‌کند و اگر هارد از بین برود، بازیابی اطلاعات غیر ممکن می‌شود. در نرم‌افزار خود ویندوز به شکل دیگری است و پشتیبان گیری به صورت کامل از هارد سیستم انجام می‌شود که می‌توان آن را در جای دیگری ذخیره کرد تا در صورت نیاز فقط با چند کلیک ساده اطلاعات منحصر به فرد خود را بازیابی کنید. علت اینکه می‌گویم منحصر به فرد این است که نمی‌توانید از این اطلاعات در کامپیوتر دیگری استفاده کنید. اگر این محدودیت برای شما اهمیت دارد می‌توانید از نسخه‌های غیر رایگان نرم افزارها استفاده کنید تا بتوانید در صورت نیاز اطلاعات خود را در کامپیوتر دیگری بازیابی کنید. حالا به سراغ پشتیبان گیری رایگان ویندوز می‌رویم.

مرحله اول ورود به بخش بکاپ

برای شروع وارد بخش پشتیبان گیری ویندوز شوید. این بخش در ویندوزهای ۸،۷ و۱۰ متفاوت است.

بک آپ گرفتن در ویندوز۱۰

وارد کنترل پنل شوید، در نوار جستجو عبارت(Backup) را تایپ کنید. وارد بخش  (Backup and Restore (Windows 7 شوید، در سمت چپ صفحه باز شده گزینه‌ی Create a system image را انتخاب کنید.

"<yoastmark

“<yoastmark

بکاپ گرفتن در ویندوز ۸

در ویندوز ۸ نیز پس از کلیک روی استارت، عبارت (File History)  را جستجو کنید و وارد اولین نتیجه به نمایش درآمده شوید. حال در پنجره  File History، روی گزینه  (System Image Backup) کلیک کنید و وارد آن شوید.

بکاپ گرفتن در ویندوز۷

در ویندوز ۷ ابتدا روی استارت کلیک کنید. بعد از باز شدن پنجره استارت، از طریق منو (Getting Started) به دنبال (Back up your files) بگردید و آن را انتخاب کنید. دراین بخش گزینه‌ (Create a system image) را از نوار سمت چپ انتخاب کنید.

مرحله دوم آغاز بکاپ گرفتن

بعد از اینکه گزینه‌ی مورد نظر را در هر ویندوز پیدا کردیم نوبت به شروع بکاپ گرفتن می‌رسد.

 • در این مرحله گزینه‌‌ (Where do you want to save the backup) در اختیار شما قرار می‌گیرد تا محل ذخیره بک آپ را انتخاب کنید.
 • با انتخاب گزینه (On a hard disk) پشتیبان گیری اطلاعات شما بر روی هارد ذخیره می‌شود.

 

بک آپ ویندوز

بک آپ ویندوز

 

 • در اینجا از بین گزینه‌های موجود مکانی که می‌خواهید فایل بک آپ در آنجا قرارگیرد انتخاب کنید. البته توجه داشته باشید که فضای ذخیره سازی کامپیوتر و لپ تاپ شما به اندازه کافی باشد. سپس بر روی دکمه‌ی Next کلیک کنید.
Backup ویندوز

Backup ویندوز

 

 • درایوهایی که می‌خواهید پشتیبان گیری کنید را مشخص کنید و بعد دکمه‌ی Next را انتخاب کنید. نکته مهمی که باید به آن توجه کنیم این است که؛ اطلاعات انتخاب شده برای بک آپ گیری از ویندوز بسیار مهم هستند. این موضوع هم بر روی حجم نسخه پشتیبان تأثیر داشته و هم باعث می‌شود در هنگام از دست رفتن اطلاعات، بتوانیم فایل‌های مهم را بازگردانیم. پس با دقت اطلاعات مدنظر خود را انتخاب کنید.
 • بر روی Start backup کلیک کنید.
پشتیبان گیری ویندوز

پشتیبان گیری ویندوز

 

 • با شروع پشتیبان گیری و دیدن نوار پیشرفت مراحل باید منتظر بمانید تا سیستم کار خود را انجام دهد؛ زمان این مرحله بستگی به حجم نسخه پشیتبان شما دارد و ممکن است زمان‌بر باشد.
 • روی گزینه No کلیک کنید.

مرحله سوم پشتیبان گیری

در این مرحله ویندوز از شما می‌خواهد یک دیسک بازیابی بسازید؛ این گزینه برای زمانی که بخواهید هارد سیستم خود را عوض کنید مناسب خواهد بود. البته بسیاری از سیستم‌های امروزی از دیسک نوری پشتیبانی نمی‌کنند و بهتر است شما اطلاعات خود را بر روی فلش ذخیره کنید و فلش را به حالت قابل بوت تغییر داده و نگه‌داری کنید؛ اما با این حال ما آموزش ساخت دیسک بازیابی را هم برای‌تان قرار می‌دهیم.

ساخت دیسک بازیابی

برای ساخت دیسک بازیابی بعد از باز شدن گزینه (create a system image)، روی گزینه (Yes) کلیک کنید تا روند ساخت دیسک آغاز شود. سپس از پنجره باز شده، درایوی که می خواهید از طریق آن به ساخت دیسک بپردازید را انتخاب و در نهایت روی گزینه (Create Disc) کلیک کنید.

بازیابی اطلاعات پشتیبان

بعد از اینکه بکاپ گرفتن از اطلاعات با موفقیت به اتمام رسید، زمان آن رسیده تا با نحوه‌ی بازگردانی آن اطلاعات هم آشنا شوید تا در صورت نیاز بتوانید فایل‌های خود را مجددا به سیستم برگردانید. اگر کامپیوتر شما روشن نمی‌شود و یا هارد درایو اصلی را جایگزین کرده‌اید، می‌توانید با استفاده از فایل پشتیبانی که ذخیره کرده‌اید، اطلاعات سیستم خود را بازگردانی کنید. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ۱.درایوی که بکاپ را در آن ذخیره کرده‌اید (دیسک یا فلش bootable) را متصل کنید.
 • سیستم را راه اندازی کنید.در صفحه Windows Setup بر روی دکمه‌ی Next کلیک کنید.
 • در قسمت پایین سمت چپ، بر روی Repair your compute کلیک کنید.
 • بر روی گزینه‌یTroubleshoot کلیک کنید و سپس System Image Recovery را انتخاب کنید.
 • به همین سادگی و فقط با چند گزینه ساده می‌توانید هر فایلی را که برای شما اهمیت ویژه‌ای دارد، در حالت ایمن قرار دهید تا در صورتی که برای کامپیوتر شما اتفاقی افتاد بتوانید مجددا به اطلاعات خود دسترسی داشته باشید.
 • blank
 • Windows  سیستم خود را به عنوان سیستم عامل هدف انتخاب کنید.
 • در صفحه Re-image your computer، گزینه‌ی Use the latest available system image را انتخاب کنید.
پشتیبان ویندوز

پشتیبان ویندوز

 

اگر چندین بکاپ بر روی سیستم خود ذخیره کرده‌اید با انتخاب گزینه‌ی Select a system image می‌توانید یک نسخه قدیمی را بازیابی کنید.

  • گزینه Next  را انتخاب کنید. روی گزینه‌ Finish  و سپس Yes  کلیک کنید. اگر در حال نصب بکاپ بر روی یک هارد جدید هستید، قبل از نصب روی گزینه‌ Format and repartition disks کلیک کنید. با انتخاب این گزینه می‌توانید فایل‌های خود را پارتیشن بندی کنید و برای جلوگیری از فرمت سایر فایل‌های سیستم از قابلیت Exclude disks هم استفاده کنید.
  • پشتیبان ویندوز

   پشتیبان ویندوز

 

 • در اینجا کار تمام می‌شود و می‌توانید گزینه Next  را انتخاب کنید. روی گزینه‌ Finish  و سپس Yes  کلیک کنید.

blank

 

نکته: مدت زمان بازیابی اطلاعات با توجه به حجم آنها و سخت افزار سیستم شما متغیر است؛ در این مدت سیستم خود را خاموش نکنید تا وقفه‌ای در کار ایجاد نشود.

 

جمع‌بندی

به همین سادگی بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای می‌توانید امنیت اطلاعات کامیپوتر خود را تضمین کنید؛ پس شما هم فراموش نکنید که حتما از سیستم خود پشتیبان گیری کنید. ممنون که تا انتهای این مطلب با ما همراه بودید.

این روزها تکنولوژی بخش جدایی ناپذیر زندگی ما شده‌ است، دراین شرایط بکاپ گرفتن از اطلاعاتی که همه روزه در سیستم خود ذخیره می‌کنیم امر مهمی به شمار می‌رود، چرا که هر لحظه ممکن است اطلاعات ما بنا به دلایل مختلفی حذف شوند. در این شرایط اگر شما از اطلاعات خود بکاپ نداشته باشید از هیچ راهی نمی‌توانید آن‌ها را بازگردانید. بسیاری از افراد هستند که فکر می‌کنند Back up گرفتن در ویندوز نیازمند نصب نرم افزارهای پولی یا رایگان است. اما در اینجا می‌خواهیم روشی ساده‌تر را به شما آموزش ‌دهیم. پس در ادامه با ما همراه باشید تا بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای برای خرید نرم افزار، به راحتی بکاپ ویندوز بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب