دیجی دو

فهرست مطالب

blank
زمان مطالعه : ۳ دقیقه

همه ما با سیستم‌عاملی به نام اندروید، کاملاً آشنا هستیم و حتی برای یک مدت کوتاه هم که شده با آن کار کرده‌ایم. سیستم‌عاملی که از اول رقیب آن‌چنان جدی و سرسختی نداشته و توانسته تا به امروز ما را همراهی کند. سیستم‌عامل اندروید در بازار گوشی‌های هوشمند به حکمرانی سطح بالایی رسیده و انحصار شدیدی را ایجاد کرده است. هرچند که تا به امروز این انحصار درهم نشکسته، اما به نظر می‌رسد که خبرهایی در راه است. یک سیستم‌عامل چینی با نام هارمونی که توسط شرکت هواوی طراحی شده، پا به عرصه گذاشته و احتمالاً رقیب قدری برای اندروید خواهد بود. برای آشنایی با هارمونی و کسب اطلاعات درباره ویژگی‌های آن، لطفاً تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

آشنایی با سیستم‌عامل هارمونی

ما ایرانی‌ها یک ضرب‌المثل بسیار معروف داریم که می‌گوید، «عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد». سیستم‌عامل هارمونی دقیقاً مصداق بارز این ضرب‌المثل است. از زمانی که دولتمردان آمریکا برای به‌زانو درآوردن کشور چین در جنگ اقتصادی دست به تحریم شرکت‌های بزرگی مانند هواوی زدند، ایده ساخت این سیستم‌عامل مطرح شد. بر اساس تحریم‌های اعمال شده، هواوی دیگر نمی‌توانست به سرویس‌های ارائه شده توسط گوگل دسترسی پیدا کند. راه‌حل هواوی برای غلبه بر چنین مشکلی، متشکل از چندین مورد بود که یکی از آن‌ها ایجاد یک سیستم‌عامل شخصی به نام هارمونی بود.

اگر با سیستم‌عامل اندروید و IOS کار کرده باشید، حتماً متوجه تفاوت بین این دو خواهید شد. وقتی از دو سیستم‌عامل متفاوت صحبت می‌کنیم، احتمالاً ذهن شما درگیر تغییرات بسیار به لحاظ ظاهری و ساختاری خواهد شد. در همین لحظه که این مقاله را می‌خوانید، احتمالاً فکر می‌کنید که هارمونی تفاوت‌های بسیاری با اندروید خواهد داشت، همان‌طور که بین اندروید و IOS تفاوت وجود دارد؛ اما در رابطه با هارمونی به‌هیچ‌وجه این‌گونه نیست. هارمونی به لحاظ ظاهری به‌گونه‌ای طراحی شده که با رابط کاربری گوشی‌های هواوی بر روی سیستم‌عامل اندروید، آن‌قدر تفاوت نداشته باشد. در اصل شاید به لحاظ ظاهری، نتوان تفاوتی بین هارمونی و اندروید قائل شد. آنچه بین این دو تفاوت ایجاد می‌کند، تفکری است که در پشت سیستم‌عامل‌ها وجود دارد.

سیستم عامل هارمونیویژگی‌هایی که هارمونی را متمایز می‌سازد

اولین مورد قابل‌توجه در رابطه با هارمونی، سبک بودن سیستم‌عامل است. در حقیقت هر سیستم‌عامل خود یک نرم‌افزار است که بر اساس قابلیت‌ها و مدل توسعه‌ای که دارد ممکن است حجم آن متفاوت باشد. متأسفانه حجم سیستم‌عامل اندروید بسیار زیاد است. گواه این مدعا، حجم اشغال شده توسط سیستم‌عامل بر روی حافظه داخلی گوشی‌های هوشمند است. هارمونی به‌قدری سبک است که می‌تواند توسط ضعیف‌ترین سیستم‌ها هم اجرا شود. منظور از ضعیف‌ترین سیستم گوشی هست که حافظه رم آن ۱۲۸ مگابایت باشد. این مقدار از حافظه رم واقعاً کم است و در حال حاضر هیچ گوشی هوشمندی وجود ندارد که به این ضعیفی باشد، بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که هارمونی برای تمام گوشی‌های هوشمند طراحی شده است.

ویژگی دوم آن روان بودن سیستم‌عامل است. هارمونی برای برخی از گوشی‌های هواوی در حال حاضر در دسترس است. کاربرانی پر دل و جراتی که سیستم‌عامل اندروید خود را به هارمونی تبدیل کرده‌اند، در تجربه کار روزانه‌شان با این سیستم‌عامل، ادعا می‌کنند که بسیار سریع‌تر و روان‌تر از اندروید عمل می‌کند.

ویژگی سوم را می‌توان یک تیر با دو نشان عنوان کرد. کاربران IOS می‌دانند که سیستم‌عاملی که استفاده می‌کنند بیشتر ویجت محور است. در سیستم‌عامل IOS ویجت‌های بسیاری را می‌توان یافت که کار کاربران را بسیار راحت‌تر می‌کنند. دیگر نیازی نیست در داخل منو گوشی به دنبال یک اپلیکیشن خاص بگردید و سپس وارد آن شده و عملیات مربوط به چیزی را که می‌خواهید انجام دهید. ویجت آن اپ در هوم اسکرین موجود است و اطلاعاتی را که شما می‌خواهید، مانند وضعیت آب‌وهوا، آخرین اخبار منتشر شده در خبرگزاری‌های منتخب شما و موارد دیگر، به‌راحتی نمایش می‌دهد. درحالی‌که در اندروید زیاد نمی‌توان روی ویجت‌ها حساب باز کرد. از این ویژگی خوب IOS، هواوی الهام کرده و برای هارمونی ویجت‌هایی با تنوع بسیار بالا ساخته است که کار شما را بسیار آسان‌تر می‌کند.

و اما ویژگی چهارم که به نظر می‌رسد از همه مهم‌تر باشد، توانایی یکپارچه‌سازی دستگاه‌های مختلف با سرعت بالا است. هارمونی صرفاً سیستم‌عاملی برای گوشی‌های هوشمند نیست. ساعت هوشمند شما، تبلت، تلویزیون و حتی خودرو شما می‌توانند به این سیستم‌عامل مجهز باشند؛ بنابراین می‌توان بین آن‌ها یکپارچه‌سازی انجام داد. برای اینکه این موضوع بیشتر روشن شود به مثال‌های ذکر شده توجه کنید.

اگر هم گوشی و هم ساعت هوشمند شما مجهز به سیستم‌عامل هارمونی باشد، قابلیت مسیریابی مشترک بر روی هر دو دیوایس را خواهید داشت. فرض کنید قصد دارید یک مسیر مشخص را پیاده‌روی کنید، اگر در بین مسیر ناگهان گوشی‌تان به دلایل مختلف خاموش شود، ادامه مسیریابی مشکلی نخواهد داشت، زیرا می‌توانید به‌وسیله ساعت هوشمند خود ادامه مسیریابی را دقیقاً از همان‌جا که هستید، انجام دهید. درواقع این مسئله نشان می‌دهد که سرعت یکپارچه‌سازی دیوایس‌های مختلف توسط هارمونی چقدر زیاد است.

سیستم‌عامل هارمونی هواوی حتی تفریحات گروهی شما را هم لذت‌بخش‌تر و جذاب‌تر می‌کند. فرض کنید در حال انجام یک بازی چند نفره بر روی یک تلویزیون هوشمند هستید که مجهز به سیستم‌عامل هارمونی است؛ اگر بازیکنان این بازی گوشی‌های هوشمند مجهز به سیستم‌عامل هارمونی داشته باشند، می‌توانند از گوشی خود به‌عنوان کنترلر بازی استفاده کنند.

و اما مثال سوم که تقریباً تمامی کارهای روزانه شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. جلسات کاری، ارائه‌های دانشگاه و حتی کنفرانس‌ها هم با هارمونی می‌تواند جذاب‌تر شود. مثلاً فرض کنید که به‌عنوان ارائه کننده برای جمعی سخنرانی می‌کنید و در ارائه سخنرانی خود فایلی را مرتبط با بحثتان بر روی یک نمایشگر مجهز به سیستم‌عامل هارمونی پخش می‌کنید، در همین حین در حال کنترل فایل در حال ارائه و اضافه کردن توضیحات، افکت و … روی نمایشگر با استفاده از گوشی هوشمند خود.

blankجمع‌بندی

بااینکه سیستم‌عامل هارمونی شرکت هواوی به‌تازگی منتشر شده و کاربران زیادی از آن استفاده نکرده‌اند، اما تا آنجا که می‌دانیم، به‌احتمال زیاد با سیستم‌عاملی روبرو هستیم که دنیای گوشی‌های هوشمند را متحول خواهد کرد و به‌عنوان رقیب اصلی اندروید و حتی IOS نیز می‌توان آن را در نظر گرفت. باید منتظر باشیم تا ببینیم در آینده شرایط چگونه خواهد بود. آیا توسعه‌دهندگان سیستم‌عامل‌های IOS و خصوصاً اندروید واکنش خاصی نشان خواهند داد یا خیر.