دیجی دو
فهرست مطالب
خدمات آنلاین پزشکی
زمان مطالعه : ۴ دقیقه

پیشرفت‌های فناوری تقریباً طی سال‌های مختلف در هر صنعت پیشرفت کرده اما این پیشرفت در یکی از حوزه‌ها بیش از بخش‌های دیگر احساس می‌شود. به لطف ابزارهای جدیدی که با خدمات آنلاین پزشکی در اختیار پزشکان و تکنسین‌ها قرار گرفته، در صنعت بهداشت و درمان زندگی‌های بیشتری نجات می‌یابد.

به عنوان مثال، هوش مصنوعی می‌تواند مشکلات عصبی در اسکن CT را سریع‌تر از هر رادیولوژیست دیگری تشخیص دهد. پزشکان و جراحان دانشجو در آموزش خود از ابزارهای واقعیت افزوده استفاده می‌کنند. دستگاه‌های پوشیدنی نیز می‌توانند سطح انسولین دیابتی‌ها را در زمان واقعی ارزیابی کنند. چنین تحولاتی امکانات جدیدی را برای معالجه و مراقبت از بیماران در سراسر دنیا فراهم می‌کند.

سال گذشته اما پیشرفت‌های بیشتری در فناوری‌های مربوط به خدمات آنلاین پزشکی حاصل شده است. شیوه‌های پزشکی از راه دور به پزشکان کمک می‌کرد تا با متخصصان باتجربه‌تر ارتباط برقرار کنند. فناوری بلاک‌چین نیز انتقال سوابق مراقبت‌های بهداشتی مربوط به بیماران را ضمن ایمن نگه داشتن داده‌ها، تسهیل کرد. در واقع، برخی از بزرگترین روندهای مراقبت‌های بهداشتی سال ۲۰۱۹ مربوط به دستیابی بهتر و چابک‌تر در این صنعت بود.

خدمات آنلاین پزشکی

صنعت خدمات آنلاین پزشکی از فناوری در سال ۲۰۲۰ چه انتظارهایی باید داشته باشد؟ در ادامه ۳ موضوع را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

مسابقه برای بهبود تجربه کاربران خدمات آنلاین پزشکی

تکنولوژی روش‌های مختلفی را برای بهبود مراقبت از بیماران در اختیار متخصصان صنعت خدمات آنلاین پزشکی قرار داده است. سوابق الکترونیکی سلامت به پزشکان امکان دسترسی کامل به تاریخچه پزشکی را تنها با یک کلیک ارائه می‌دهد. اسکنر بارکد پر کردن نسخه‌ها را آسان‌تر می‌کند. همچنین، فناوری شناسایی فرکانس رادیویی، اطلاعات معتبرتری را در مورد علائم حیاتی بیمار ارائه می‌دهد.

اما همه این پیشرفت‌ها به یک رابط کاربری خوب موبایل احتیاج دارند که افق بعدی مراقبت از بیمار و بهبود آن‌هاست. زیرساخت‌های مناسب موبایل می‌تواند چرخه عمر، امنیت و کارایی دستگاه‌های مرتبط با سلامتی بیماران را بهبود بخشد. پیشرفت‌های حوزه موبایل، فناوری سونوگرافی قابل حمل را در دسترس‌تر کرده و تشخیص پارکینسون را بهبود بخشیده است.

فناوری موبایل قرار است صنعت خدمات آنلاین پزشکی را در سال آینده با تحولات بسیار بیشتری روبرو کند. جیم شیائو، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت میسون که زیرساخت‌های موبایل را به‌عنوان خدمات به شرکت‌های در حال رشد ارائه می‌دهد، انتظار دارد تقاضا برای زیرساخت‌های موبایلی با رشد مواجه شوند. شیائو می‌گوید: «بنگاه‌های اقتصادی برای ایجاد تجربیات بهتر برای کاربران خود، گرسنه خواهند بود. این موضوع برای بیمارستان‌ها به معنای «تعامل بهتر با بیمار» است.

خدمات آنلاین پزشکی

روابط قوی‌تر بین فناوری‌های بزرگ و بهداشت

گوگل از سال ۲۰۰۹ تاکنون، تقریباً ۶۰ شرکت مرتبط با حوزه خدمات آنلاین پزشکی را پشتیبانی کرده و علاقه این شرکت به این صنعت، هیچ نشانه‌ای از کاهش ندارد. در ماه نوامبر سال گذشته میلادی، این شرکت خرید Fitbit را به طور رسمی اعلام کرد. هدر دیکینسون، سخنگوی گوگل، تأکید کرد که این خرید عمدتاً مربوط به فروش دستگاه‌ها و خدمات است، نه تبلیغات آن‌ها.

البته، دیگر غول‌های دنیای تکنولوژی نیز چندان از غافله عقب نمانده و سرمایه‌گذاری‌های عظیمی در این رابطه انجام داده‌اند. دستگاه‌های اپل می‌توانند بیماری‌ها را شناسایی کرده و تست‌های بینایی و شنوایی ارائه دهند. خدمات وب آمازون در زمینه محاسبات ابری، مراقبت‌های بهداشتی بسیار سختی را در پیش گرفته است. مایکروسافت نیز در حال توسعه هوش مصنوعی برای ایجاد انقلابی در زمینه سلامت و مراقبت‌های بهداشتی است.

هر چهار شرکت مراقبت‌های بهداشتی را یک نگرانی مداوم می‌دانند‌، بنابراین انتظار می‌رود شاهد افزایش رقابت آن‌ها در سال ۲۰۲۰ باشیم.

خدمات آنلاین پزشکی

رشد تهدیدات سایبری در حوزه خدمات آنلاین پزشکی

به لطف افزایش نوآوری‌ها، تعداد فزاینده‌ای از دستگاه‌های پزشکی نجات‌دهنده زندگی اکنون به فناوری موبایل و ابری متصل شده‌اند. اتصال به مهندسان کمک می‌کند تا خطاهای دستگاه را شناسایی کرده و دسترسی بیماران و پزشکان را به داده‌های پزشکی آسان‌تر می‌کند. اما اتصال نیز همواره حاوی خطر است؛ حملات سایبری.

آدام کوژاوا، از متخصصان امنیتی به‌نام شرکت Malwarebytes Labs، سازمان‌های حوزه خدمات آنلاین پزشکی را در برابر نقض امنیت سایبری، بسیار آسیب‌پذیر می‌داند. کوجوا می‌گوید: «این سازمان‌ها به‌دلیل تجهیزات قدیمی و کمبود فناوری اطلاعات دچار آسیب شده‌اند.»

بهداشت و درمان در حال حاضر هفتمین صنعت هدفمند برای جرایم سایبری است و تعداد حملات شناسایی شده در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ از ۱۴ هزار به ۲۰ هزار افزایش یافته است. محققان انتظار دارند تعداد بسیاری از ارائه‌دهندگان خدمات درمانی نسبت به جدی گرفتن اجرای پروتکل‌های امنیتی مناسب، اقدام کنند.

خطر حملات سایبری یکی از بزرگ‌ترین نقاط ضعف در حوزه خدمات آنلاین پزشکی است، اما این موضوع نباید مانع از سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری‌ها مرتبط و همچنین امنیت آن‌ها شود. فناوری‌های جدید در حال بهبود توانایی پزشکان در تشخیص و درمان مسائل پزشکی است و در حال ایجاد فاصله‌ای مناسب میان بیماران، بیمارستان‌ها و … است که این موضوع می‌تواند زندگی روزمره مردم را با تحولات بزرگی روبرو کند.

در حالی که کاربران خدمات آنلاین حوزه سلامت خواستار بهبود تجربیات خود در استفاده از این خدمات هستند، نقش فناوری فقط در سال ۲۰۲۰ با رشد فزاینده‌ای روبرو خواهد شد.